Yüksek Esneklikli Sünger (High Resilience Foam / HR Foam / HR Sünger) Nedir?

Polimerik veya graft sünger çeşitlerinin karışımından üretilen bir çeşit poliüretan süngerdir. Yüksek esneklikli sünger geleneksel ürünlerden farklı olarak daha az homojen hücre yapısına sahip bir süngerdir. Değişken hücre yapısı süngerin daha destekli, konforlu ve daha esnek olmasını sağlar. Yüksek esneklikli sünger daha yüksek destek katsayısına ve standart süngerlerden daha fazla yüzey esnekliğine sahiptir.
Viscoelastik Sünger Nedir?

Viscoelastik sünger ilk olarak 1970’lerde NASA tarafından uzun yolculuklarda, kalkışlar ve inişler esnasında yüksek G kuvvetine maruz kalan uzay mekiği astronotları için üretilmiştir. Viscoelastik süngerin basınç dağıtma performansı poliüretan endüstrisinin en önemli yeniliklerinden birisidir.Genellikle yatak ve yastık sektöründe kullanılan Viscoelastik sünger vücut basıncına ve vücut ısısına bağlı olarak vücudun şeklini alır ,bu özelliği sayesinde kullanıcı kişiye daha rahat ve kaliteli uyku uyumasını sağlar.


Neden Viscoelastik Sünger ?

Çünkü viskoelastik sünger, vücut ağırlığının fazla olduğu kalça, sırt ve dirsek gibi yerlere farklı; kol, bacak, ayak gibi az olduğu basınç noktalarına farklı tepkiler vererek kan dolaşımını kolaylaştırır. Viskoelastik sünger ile üretilmiş olan yastık ve yataklar uykunun bölünmesine sebep olan dönme hareketlerini azaltır ve kesintisiz sağlıklı bir uyku sağlar.